
Czy testowanie musi być monotonne?
Czytanie, klikanie, spotkanie, sporządzanie dokumentacji, czekanie na wprowadzanie poprawek przez programistę. Powtórz od początku. Właśnie z takimi czynnościami kojarzy się praca testera oprogramowania i nic dziwnego, że tak przedstawiona, zawiewa nudą. Ale czy faktycznie w wykonywaniu obowiązków zawodowych musi towarzyszyć mu monotonia?
Oczywiście, że nie. Wszystko sprowadza się do nastawienia testera, jego doświadczenia, wiedzy, podejścia i umiejętności pracy pod presją. W końcu, gdyby jego praca faktycznie malowała się w tak ciemnych barwach, nie byłoby tylu chętnych na to stanowisko.
Zanim przejdziemy do czynności, które przeciwdziałają nudzie na stanowisku testera, wyjaśnijmy jedną rzecz – odpowiedzmy na pytanie, skąd w ogóle bierze się monotonia w pracy. Odpowiada za nią odpowiedni stosunek zadania do umiejętności pracownika. Jeśli osoba o wysokich kompetencjach dostanie łatwy projekt, zapewne wykona go w szybkim tempie, ale będzie towarzyszyć jej poczuje zawodu, ponieważ wie, że stać ją na więcej. Natomiast przy wyzwaniu będzie zmobilizowana do działania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy świeżak dostaje ambitne zadanie, wówczas pojawia się w nim strach i niepokój.
Co powinien zrobić tester, by jego praca nie zawiewała nudą?
1. Dobra organizacja pracy to podstawa
Znasz to powiedzenie: “inteligentni ludzie się nie nudzą”? Kiedy programista poprawia, tester nie ma nic do roboty? Jeśli jest dobrze zorganizowany, to wykorzystuje ten czas na pisanie scenariuszy testowych i uzupełnianie dokumentacji czy wykonuje testy eksploracyjne. Może w tym czasie robić internetowe kursy czy zająć się poszerzaniem swojej wiedzy i nabywaniem nowych umiejętności.
2. Komunikacja z zespołem
Po co czytać poradnik pt. “Jak tester powinien rozmawiać z programistą?”, skoro każdy może dojść do tego sam? Jeśli tester ma problem z otwartością i komunikacją z resztą zespołu, pora przełamać opór przed kontaktami interpersonalnymi i porozmawiać ze współpracownikami. Każde pytanie i odpowiedź poszerzają wiedzę i inspirują do działania.
3. Uczestnictwo w spotkaniach
Tester jest członkiem załogi developerskiej, co daje mu prawo do zgłaszania swoich pomysłów i spostrzeżeń, z którego powinien korzystać na spotkaniach. Pozwala to nie tylko na zacieśnienie współpracy, ale i skonfrontowanie własnych potrzeb i obaw z resztą zespołu – w końcu cały team zmierza do tego samego celu.
4. Samorozwój
W przezwyciężaniu nudy w pracy testera kluczową rolę odgrywa chęć nauki i rozwoju. Dzięki nabywaniu nowych informacji i wiedzy, zmienia się jego podejście do wykonywanego zawodu. Natomiast wypracowanie nowych metod pracy jest mocnym argumentem, gdy przychodzą rozmowy o awansie i podwyżce.
Zatem wróćmy do pytania, czy praca testera musi być nudna? Odpowiedź brzmi: “nie”, a jej rozwinięcie wskazuje na charakter, pracowitość, chęć samorozwoju oraz komunikatywność jako czynniki sprawiające, że dzień pracy na tym stanowisku nie musi być monotonny.