
Czym jest Software House? Jak wygląda codzienna praca? Czym się charakteryzuje? Co to jest SCRUM? Chciałbyś zacząć pracę w Software House, ale nie wiesz co Cię czeka?
Postaram się trochę przybliżyć Ci, jak to wygląda. Pamiętaj, że te same zasady nie obowiązują w każdym miejscu. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale są rzeczy, które stosuje większość firm określanych tym mianem.
Software House jest to określenie, które funkcjonuje dopiero od pewnego czasu. Powszechnie używa się go coraz częściej, ale co się z nim wiąże? Czy jest to miejsce, w którym panują jakieś specjalne zasady? Trochę tak.
Czym jest Software House?
Software House to przede wszystkim miejsce, w którym tworzy się oprogramowanie. Nie są to jednak proste i szybkie rozwiązania. Specjaliści którzy w nim pracują skupiają się na tworzeniu dedykowanych produktów, całkowicie dopasowanych do potrzeb klienta.
Dużą uwagę przywiązuję się do aspektów technicznych, dobieranych technologii, ale też do relacji z partnerami. Nie kończą się one tylko i wyłącznie na dostarczeniu danego rozwiązania. W pierwszej kolejności poznaje się potrzeby, nawiązuje relacje, omawia najważniejsze kwestie. Później tworzy się prototypy, testuje się je na użytkownikach, powstają pełne wersje aplikacji. Na końcu zostaje pomoc w jej wdrożeniu i wsparcie techniczne, a więc jest to współpraca długofalowa.
Ale jak wygląda praca od strony zespołu? Na pewno nie opiera się ona na sztywnych regułach. Obowiązują luźne zasady, czas pracy jest elastyczny. Nie ma żadnej hierarchii, wszyscy są równi i mają takie same prawa.
Nie obowiązuje tu zasada „Szef wie najlepiej”. Każdy może zaproponować swoje pomysły, które są omawiane przez cały zespół. Elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej to opcje często wykorzystywane przez tego typu firmy. Wspólne gry na Xboxie w czasie pracy, czy wspólny odpoczynek nikogo nie dziwi. Jest to coś, co buduje atmosferę w zespole, a to przecież jedna z ważniejszych kwestii.
Zróżnicowany zespół
Aby w ogóle powstała aplikacja potrzebna jest grupa specjalistów, czyli zespół. Niewątpliwą zaletą pracy w Software House jest to, że dla każdego znajdzie się miejsce. Nieważne czy jesteś już doświadczonym programistą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę. O wiele bardziej liczy się to, że chcesz się rozwijać, jesteś otwarty, a doświadczenie przyjdzie z czasem. Osoby będące na początku swojej ścieżki zawodowej mają możliwość nauki od bardziej doświadczonych kolegów z zespołu.
Zróżnicowanie zespołu przejawia się też jeżeli chodzi o stanowiska. Firma z branży IT to nie tylko programiści. To też testerzy oprogramowania, którzy sprawdzają użyteczność danego rozwiązania. To też UX designerzy, którzy dbają o wrażenia użytkowników. To też Project Manager, który czuwa nad tym, żeby cały proces związany z projektem przebiegał prawidłowo. To też osoby odpowiedzialne za sprzedaż czy marketing, tzw. osoby nietechniczne, bez których firma nie mogłaby funkcjonować. Każdy specjalizuje się w swojej branży, ale razem tworzą całość.
Nastawienie na zdobywanie wiedzy
Zdobywanie wiedzy jest kluczowym elementem codziennej pracy. Na świecie każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania, szczególnie w branży IT. Warto je systematycznie śledzić, aby stale ulepszać swoje umiejętności. Potrzebujesz czasu na naukę nowej technologii? Chcesz to robić w godzinach pracy? Nie ma problemu. Wszystko co może podnieść Twoje kwalifikacje i sprawi, że nauczysz się czegoś nowego jest mile widziane. W Software House’ach nie obowiązują sztywne zasady. Pracownicy mają dużą dowolność w działaniu. Wszystko opiera się na zaufaniu.
Praca odbywa się w ramach projektów. Każdy jest inny, a więc stale uczysz się nowych rzeczy i zdobywasz doświadczenie w nowych technologiach. Tak też jest w naszym przypadku. Nie mieliśmy dwóch takich samych projektów, działamy w różnych branżach, więc nie ma mowy o monotonii czy nudzie.
Działanie w frameworku SCRUM
Coraz częściej słyszy się, że zespoły wykorzystują podejście zwinne i pracują Scrumowo, ale co to znaczy? Co daje zastosowanie frameworku SCRUM?
Przede wszystkim porządek w działaniu. W szczególności kiedy prowadzi się kilka projektów jednocześnie. Dzięki tej metodyce jesteśmy w stanie dobrze zaplanować i monitorować proces tworzenia każdego produktu. Mamy możliwość wprowadzania zmian na każdym etapie. Co ciekawe pracujemy Scrumowo również w obszarze sprzedażowym. Dzięki działaniu w dwutygodniowych Sprintach możemy stale udoskonalać naszą pracę i na bieżąco monitorować wszystkie działania.
O postępach informujemy w codziennym Daily, a tym co nas ucieszyło, zasmuciło albo wkurzyło opowiadamy w ramach Retro. Później następuje etap planowania i wiemy co nas czeka w przeciągu kolejnych 2 tygodni.
Bardzo ważne jest trzymanie się wartości, które są związane z frameworkiem SCRUM. Mowa tu o odwadze, skupieniu, szacunku, otwartości i zaangażowaniu. Tylko wtedy działania Scrumowe mają sens.

Co dla nas one oznaczają?
Odwaga – mówienie nie tylko o tym, co zrobiło się dobrze, ale przede wszystkim o tym, co zrobiliśmy źle, z czym mamy problem, bez strachu przed oceną,
Skupienie – skupiamy się na swoich zadaniach i na tym, żeby osiągnąć wyznaczone cele, nie tracimy czasu na czynności, które nie wniosą żadnej wartości do Sprintu,
Szacunek – słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” wypowiadamy codziennie, szanujemy nawzajem siebie i swoją pracę,
Otwartość – to nie tylko otwartość na nowe projekty, ale przede wszystkim otwartość na siebie, na swoje pomysły, na zmiany, które są nieodłącznym elementem w procesie tworzenia
Zaangażowanie – na ostateczny wynik zespołu składa się praca i zaangażowanie każdego z członków, mamy to w głowie i staramy się myśleć o tym podczas wykonywania codziennych zadań
Relacje w zespole
Aby mówić o wszystkich swoich sukcesach, porażkach i wątpliwościach otwarcie trzeba zbudować ku temu odpowiednią relację pomiędzy uczestnikami zespołu. I to jest coś na co mocno stawia się w Software House’ach. Praca to nie tylko spędzenie ze sobą 8 godzin przy biurku.
Software House jest miejscem, w którym możesz bez obaw grać na Xboxie w czasie pracy, zrobić sobie przerwę i wypić kawę na fotelu z książką w ręce. A po pracy wspólne wyjście na miasto czy na piłkę.
Czy każdy odnajdzie się w takim miejscu? Wydaje mi się, że nie. Są osoby, które nie lubią zmian i wolą działać cały czas w jednym obszarze, pracując nad tymi samymi zadaniami. Software House to specyficzne miejsce.
Jeżeli jesteś nastawiony na zdobywanie wiedzy, sztywne reguły rodem z korporacji nie są dla ciebie, a do tego szukasz fajnych znajomych to myślę, że jest to miejsce dla Ciebie 🙂