
Czym są testy na użytkownikach? Jakie są metody ich przeprowadzania? Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie testów w zespole projektowym? Co zyskasz dzięki przeprowadzeniu testów? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule 🙂
Zaczynacie pracę nad Twoim pomysłem. Jesteś ty, developerzy i designer. Macie już określoną grupę docelową, mapę produktu, podstawowe funkcjonalności do stworzenia prototypu.
Nagle pada pytanie w Twoją stronę: „A co z testami UX? Uwzględniłeś je w swoim budżecie?” Ty robisz wielkie oczy, a oni widząc Twoje zdziwienie dodają: „Bez ich przeprowadzenia ani rusz! Takim działaniem skazujesz swój projekt na porażkę!”
Testy UX na użytkownikach – co to w ogóle jest? Pierwszy raz spotykasz się z takim pojęciem, nie brałeś pod uwagę przeprowadzenia żadnych testów. Twój plan był prosty. Masz pomysł na biznes, szukasz ludzi, którzy stworzą dla Ciebie konkretny produkt, wypuszczacie go na rynek i odnosi sukces. Proste, prawda? O jakiej porażce oni mówią? To niemożliwe.
Oddalasz te myśli, bo przecież zaufałeś specjalistom, oni na pewno wykonają swoją pracę najlepiej jak potrafią. Aplikacja musi być przyjazna dla użytkowników, w końcu im za to płacę, po co to jeszcze testować – czy nie takie jest Twoje myślenie?
W tym przypadku to nie jest kwestia zaufania! Każdy produkt przed wypuszczeniem na rynek należy przetestować na użytkownikach. To, że wydaje się on przyjazny i prosty w obsłudze dla Ciebie czy Twoich znajomych nie oznacza, że będzie tak samo użyteczny dla grupy docelowej. Aby uzyskać obiektywne i wiarygodne informacje musisz przeprowadzić testy UX na odbiorcach produktu, którzy są najlepszym źródłem informacji.
Czym są testy UX?
Testy UX to badanie użyteczności danego produktu. Jego celem jest sprawdzenie, czy hipotezy postawione na samym początku procesu odnośnie grupy docelowej i użytkowania produktu znajdują potwierdzenie na późniejszych etapach.
Poprzez ich przeprowadzenie możesz uzyskać wiele kluczowych informacji. Jakich? Przede wszystkim o swojej grupie docelowej. Zbadasz ich odczucia odnośnie korzystania z proponowanego przez Ciebie rozwiązania. Dzięki informacji zwrotnej od użytkowników będziesz w stanie wyeliminować wskazane przez nich błędy i jeszcze lepiej dopasować produkt do ich potrzeb.
Kto przeprowadza testy UX?
Nie musisz przeprowadzać takich testów sam. Najlepiej powierzyć ich przeprowadzenie grupie specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.
Osobą w zespole projektowym, która zazwyczaj jest odpowiedzialna za przeprowadzenie testów na użytkownikach jest Project Manager. Często współpracuje on z UX Designarem.
Wspólnie określacie cele, hipotezy, dostępne narzędzia, sposób w jaki ma zostać przeprowadzone badanie i pytania na które chcecie uzyskać odpowiedzi.
Następnie wybiera się po kilka osób z każdej grupy docelowej i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przeprowadza się testy.
Rodzaje testów
Można wyróżnić testy ilościowe i testy jakościowe. Testy ilościowe opierają się na analizie zebranych danych na podstawie których wyciąga się wnioski i podejmuje kolejne decyzje. Z kolei testy jakościowe polegają na poznaniu problemów użytkowników oraz ich potrzeb. Obserwacja zachowań użytkowników odgrywa w nich kluczową rolę.
Testy można podzielić również na testy moderowane i niemoderowane. Testy moderowane, to takie w których użytkownik jest poinformowany o tym, że jest poddawany badaniu i ma możliwość rozmowy z moderatorem.
Drugi rodzaj to testy niemoderowane, w których użytkownik nie jest świadomy, że bierze udział w badaniu, a moderatorzy nie mają możliwości aktywnego ingerowania w jego doświadczenia.
W zależności od celu badania, dostępnych środków i narzędzi określa się metodę jaką zostaną przeprowadzone testy. Do najbardziej popularnych należą standardowe testy użyteczności albo wywiady z użytkownikami, podczas których wykonują oni zadania na badanym produkcie/usłudze. Wykorzystanie tej metody nie wiąże się z dużymi kosztami, a pozwala uzyskać wiele kluczowych informacji o Twoim rozwiązaniu.
Na rynku istnieje także wiele narzędzi, które mają być pomocne w testach, m.in. takie które śledzą ruch gałek ocznych, kliknięcia myszki, czy pokazują tzw. mapy cieplne. Nie mniej jednak koszty przeprowadzenia takich badań są o wiele wyższe i musisz się na to przygotować decydując się na korzystanie z tych urządzeń.
Testy i co dalej?
Po przeprowadzeniu badania następuje analiza wyników i formułowanie wniosków, dzięki którym jesteś w stanie ulepszyć swój produkt. Kolejny krok to wprowadzenie wszystkich poprawek do Twojego rozwiązania i przeprowadzenie kolejnych testów. Aby mieć pewność, że badania przyniosą oczekiwane rezultaty najlepiej jest przeprowadzić trzy serie testów.
Co zyskasz dzięki przeprowadzeniu testów UX?
- sprawdzisz czy użytkownicy potrafią korzystać z Twojego produktu
- otrzymasz informację, co należy jeszcze poprawić
- dowiesz się, na jakie problemy napotykają użytkownicy podczas korzystania z proponowanego przez Ciebie rozwiązania
- zbierzesz informacje o oczekiwaniach i potrzebach swojej grupy docelowej
- swoje działania oprzesz o realne opinie, a nie spekulacje i przypuszczenia
Jak widzisz testy UX na użytkownikach to obowiązkowy krok, chociażby ze względu na ilość informacji, które uzyskujesz dzięki ich przeprowadzeniu. Niestety czynność ta jest bardzo często pomijana, albo wykonywana dopiero przed samym wypuszczeniem produktu na rynek. Postępując w ten sposób pozbawiasz się możliwości ulepszenia swojego projektu i generujesz dodatkowe koszty.
Testy warto przeprowadzać już na bardzo wczesnym etapie projektu przy użyciu interaktywnych makiet czy prototypów. Pozwoli to dopracować produkt jeszcze na etapie koncepcyjnym, gdy prace nie są bardzo zaawansowane, a wprowadzanie zmian nie będzie wiązało się z dużymi nakładami pracy.