
Założenie start-upu wymaga środków finansowych. Gdzie ich szukać? Jakie opcje mają osoby, które są na początku swojej drogi? Kiedy szukać inwestora prywatnego, a kiedy zwrócić się o pomoc do funduszu inwestycyjnego? Jak może Ci pomóc crowdfunding i media społecznościowe?
Chcesz założyć start-up. Masz innowacyjny pomysł, ale brakuje Ci środków na jego rozwój. Wiesz, że sam nie jesteś w stanie tego sfinansować. Twoja rodzina i przyjaciele też nie mają aż tak dużych oszczędności, aby udzielić Ci wsparcia finansowego.
Pierwsza myśl w głowie to zaciągnięcie kredytu, ale który bank Ci go udzieli? Przecież jesteś na początku swojej drogi, dopiero stawiasz pierwsze kroki, nie masz zabezpieczenia finansowego. Masz małe szanse na to, że otrzymasz pożyczkę na kilkadziesiąt tysięcy złotych od tak.
Wpadasz w panikę, bo okazuje się, że Twoje marzenie prawdopodobnie się nie spełni i to nie przez brak odwagi, ale przez brak środków!
Spokojnie, kredyt to nie jedyne rozwiązanie. Jest wiele innych opcji, aby pozyskać finansowanie dla Twojego start-upu. Niektóre z nich opiszę w dzisiejszym artykule.
Skupię się przede wszystkim na inwestorach prywatnych i funduszach inwestycyjnych, crowdfundingu oraz na wykorzystaniu mediów społecznościowych, ale pamiętaj, że możliwości jest o wiele więcej.
Inwestor prywatny czy Fundusz inwestycyjny?
O tym jak przygotować się do poszukiwania inwestora pisałam w poprzednim artykule. Wspomniałam wtedy o inwestorach prywatnych i funduszach inwestycyjnych. Dzisiaj opiszę, czym charakteryzuje się każda z opcji.
Inwestor prywatny
Inwestor prywatny często inaczej nazywany jest Aniołem biznesu. Zwykle jest to osoba, która ma spore doświadczenie w biznesie. Od wielu lat działa w danej branży i odniosła w niej sukces. Dzięki swojej wieloletniej działalności ma zbudowaną sieć kontaktów i własne środki do inwestowania.
Tym co skłania ją do tego typu działań, jest chęć zaangażowania się w rozwój innowacyjnych produktów i szukanie nowych ścieżek generowania zysku. Poza wsparciem finansowym oferuje wsparcie merytoryczne. Sama podejmuje ostateczną decyzję, w który projekt warto zainwestować. Jest to dla Ciebie o tyle korzystna opcja, że masz do przekonania jedną osobę, a nie cały zarząd.
Najlepiej jest szukać inwestora w tej samej branży, w której zamierzasz działać. Taka osoba wprowadzi Cię do swojej sieci kontaktów i udzieli wsparcia merytorycznego odnośnie prowadzenia biznesu. Często Anioł biznesu woli pozostać w cieniu i nie ujawniać swojego udziału w danym projekcie.
Prywatni inwestorzy oferują wsparcie finansowe w zamian za udziały. Tutaj bądź ostrożny, ponieważ często wymagają ich dużej ilości. Sprzedajesz za dobrą sumę, powiedzmy 500 tysięcy złotych 40% udziałów, to potem nie masz już praktycznie szans na kolejną rundę finansowania. Jeżeli będziesz zmuszony do sprzedaży kolejnych udziałów, to stracisz decyzyjność.
Gdzie szukać swojego Anioła?
Inwestorzy prywatni działają w ramach zrzeszeń, do których musisz się zgłosić, aby uzyskać więcej informacji. Możesz również próbować szukać ich w Internecie w ramach portali społecznościowych albo na grupach czy forach tematycznych.
Fundusz inwestycyjny
Fundusze inwestycyjne są to podmioty, których działalność opiera się na zarządzaniu środkami zgromadzonymi od inwestorów. Zwykle wspierane przez nich inicjatywy są ryzykowne, ale mają szansę na generowanie sporych zysków.
Uzyskanie wsparcia z ich strony to długotrwały proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Bardzo wnikliwie analizują wszystkie zgłoszenia i starannie dobierają podmioty do współpracy. Najchętniej angażują się w projekty z zakresu technologii.
Fundusze inwestycyjne posiadają o wiele większe możliwości finansowe, niż prywatni inwestorzy. Oprócz wsparcia finansowego gwarantują wsparcie specjalistów z różnych dziedzin. O tym, w które podmioty inwestować, decydują osoby zarządzające.
O swojej działalności informują jawnie poprzez swoje strony internetowe. Dzięki takiemu działaniu budują swoją wiarygodność i o wiele łatwiej jest do nich dotrzeć.
Przez wysłaniem teasera inwestycyjnego zorientuj się na rynku. Przede wszystkim zapoznaj się z polityką ich funkcjonowania, przeanalizuj projekty, w które do tej pory się angażowali.
Jest to dobra opcja dla osób potrzebujących dużego wsparcia finansowego, gdyż fundusze posiadają o wiele większe środki niż prywatny inwestor. Ale pamiętaj, że Twój pomysł musi być innowacyjny, generujący zyski i rozwiązywać konkretne problemy. Jeżeli tak jest, to masz spore szanse na otrzymanie wsparcia z ich strony.
Crowdfunding
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe polega na zaangażowaniu się sporej grupy osób, która wspiera finansowo dany projekt. Jak to działa?
Pomysłodawca opisuje swój projekt i dodaje go na platformę crowdfundingową, na której osoby prywatne bądź firmy oferują wsparcie finansowe. Samo wrzucenie projektu na platformę nie wystarczy. Musi być to dobrze przemyślany proces, który uwzględnia również jego promocję. Wszystko powinno być opisane w sposób przejrzysty, aby wypaść wiarygodnie w oczach wpłacających.
Często wsparcie płynie od prywatnych użytkowników, którzy przelali swoje środki, bo zainteresował ich pomysł i chcą go wspierać. W zależności od platformy crowdfundingowej mogą otrzymywać oni w zamian pakiety inwestycyjne albo udziały. Podobnie jest w przypadku firm czy prywatnych inwestorów, którzy decydują się na wsparcie finansowe danej inicjatywy, w zamian za udziały (crowdfunding udziałowy).
Szukanie w ten sposób wsparcia finansowego to nie tylko dobra opcja do pozyskania środków finansowych, ale także możliwość weryfikacji swojego pomysłu. Jeżeli ktoś zdecyduje się przelać swoje pieniądze na Twój pomysł, to jest bardzo duża szansa, że będzie on użytkownikiem jego pełnej wersji. Im bardziej kreatywny i innowacyjny projekt, tym więcej osób angażuje się w zbiórkę.
Jeżeli Twoja akcja wzbudzi duże zainteresowanie to istnieje ogromna szansa, że inwestor sam się do Ciebie zgłosi i zaoferuje wsparcie dla Twojego pomysłu.
Rola mediów społecznościowych
Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ogromną siłę mają media społecznościowe. W Sieci spędzamy kilka godzin dziennie, czemu by nie wykorzystać tego do pozyskania środków?
Osoby, które szukają finansowania dla swojego pomysłu powinny być aktywne na takich portalach jak Linkedin czy Facebooku.
Ten pierwszy portal ma charakter bardziej biznesowy. Pozwala pozyskać nowe kontakty, przedstawić swój produkt na szerszą skalę i budować swoją wiarygodność. Swoje konta na tym portalu posiadają również osoby, które są na co dzień związane z inwestowaniem, dzięki czemu masz możliwość bezpośredniego dotarcia do nich.
Można się domyślać, że dostają sporo wiadomości dziennie, z zapewnieniami o wyjątkowości danego pomysłu. W związku z tym warto przemyśleć, w jaki sposób możesz ich zaciekawić. Bądź oryginalny i nie opisuj swojego rozwiązania od razu w pierwszej wiadomości, raczej nawiązuj relacje, które zaowocują w przyszłości.
Zastanawiasz się, jak Facebook może pomóc Ci w znalezieniu finansowania dla Twojego rozwiązania. Mowa oczywiście o grupach, które są zakładane w ramach portalu. Bardzo często pojawiają się tam posty od osób prywatnych, które chcą zainwestować pieniądze w jakieś innowacyjne rozwiązanie.
Poświęć trochę czasu na znalezienie grup w tematyce startupów, finansowania, inwestowania. Sam również możesz publikować posty o tym, że posiadasz innowacyjny pomysł i szukasz dla niego wsparcia finansowego.
W tego typu działaniach zachowaj ostrożność, w końcu osoby, z którymi nawiązujesz kontakt są często przypadkowe i nie zawsze ich intencje są szczere. Przed przedstawieniem szczegółów swojego pomysłu zweryfikuj kim jest dana osoba i czy faktycznie ma wobec Ciebie szczere zamiary.
Media społecznościowe są bardzo ważne również w działaniach crowdfundingowych. Stanowią istotny element w działaniach promocyjnych, pozwalają dotrzeć z projektem do szerszej grupy odbiorców.
Pozostałe opcje finansowania
Oprócz wyżej opisanych możliwości szukania wsparcia finansowego jest jeszcze kilka opcji, choćby konkursy dla start-upów czy dotacje.
Na rynku działa wiele platform start-upowych, których zadaniem jest świadczenie pomocy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Po przejściu inkubacji możesz zacząć starać się o bezzwrotną dotację, która pozwoli Ci rozpocząć działalność.
Aby być na bieżąco z wszystkimi informacjami warto obserwować stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Dobrym posunięciem jest także aktywny udział w targach i wydarzeniach branżowych. Co prawda zwykle na takich spotkaniach jest niewiele czasu i na pewno nie przedstawisz swojego pomysłu wszystkim rozmówcom, ale zdobędziesz cenne doświadczenie i kontakty, które mogę okazać się wartościowe w przyszłości.
Jak widzisz kredyt to nie jedyna opcja finansowania dla Twojego start-upu. To w którym kierunku będziesz szukał wsparcia finansowego zależy od Ciebie. Zastanów się jakiej formy pomocy oczekujesz, ile środków potrzebujesz, czy pomoc ta ma być bezinteresowna, czy jesteś w stanie oddać część udziałów.
Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania, a ja życzę Ci powodzenia w szukaniu!