
Poszukiwanie inwestora to długi proces do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Jakie kroki należy podjąć? Co przygotować i na co zwrócić uwagę?
Masz pomysł na aplikację, ale wiesz, że Twoje środki finansowe nie pozwolą w pełni pokryć wszystkich kosztów związanych z jej powstawaniem. Wystarczy Ci na stworzenie prototypu, ale Ty chcesz wypuścić na rynek pełną wersję. Zastanawiasz się, skąd weźmiesz pieniądze na kolejne kroki. Po rozważeniu kilku możliwości, zapada decyzja: szukam inwestora.
Zanim jednak zaczniesz szukać wsparcia finansowego, czy to u prywatnych inwestorów, czy u funduszy inwestycyjnych musisz się do tego odpowiednio przygotować. Nikt nie zainwestuje pieniędzy na podstawie tylko i wyłącznie Twoich zapewnień, że ten projekt to pewniak!
Proces szukania inwestora, wiąże się z dużym nakładem czasu i musisz się na to nastawić. Zanim dojdzie do pierwszego spotkania minie dobrych kilka tygodni! O ile ktokolwiek zaprosi Cię na rozmowę. Będzie to dla Ciebie intensywny czas, od którego może zależeć ostateczna decyzja o przyznaniu środków na Twój pomysł. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym większa szansa na sukces.
W pierwszej kolejności pomyśl czego oczekujesz, u kogo chcesz szukać pomocy, ile pieniędzy potrzebujesz, zaplanuj wszystkie koszty, a później przejdź do konkretnych działań,
Analiza rynku i konkurencji
Przede wszystkim warto przeprowadzić analizę rynku i konkurencji oraz określić grupę docelową, razem z opisem Persony. Inwestor na pewno zainteresuje się tym, kim będą Twoi klienci, czy Twój produkt znajdzie odbiorców, czy jest w stanie zaspokoić ich potrzeby na tyle, żeby go kupili. A może na rynku jest już identyczne rozwiązanie. Firma która się tym zajmuje ma grono wiernych klientów, a oni na pewno nie zainteresują się Twoją ofertą.
Przeprowadzenie analizy rynku i konkurencji pozwoli określić Ci, czym Twoja firma może się wyróżnić, jaką wartość dodaną możesz zaproponować Ty, a nie proponują jej inne podmioty.
Odpowiednie przygotowanie w tej kwestii może okazać się Twoją kartą przetargową już podczas rozmowy z inwestorami. Nikt nie przeznaczy swoich pieniędzy na produkt, który nie ma szans na znalezienie odbiorców i nie będzie rozwiązywał konkretnych problemów.
Mapa produktu
Musisz mieć świadomość tego, co chcesz oferować, jakie potrzeby Twój produkt ma zaspokajać, do jakiego momentu należy go rozwijać. W tym celu najlepiej jest stworzyć mapę produktu, która w sposób kompleksowy przedstawi jego najważniejsze funkcjonalności i zaprezentuje kierunek rozwoju. Pozwala ona na uszeregowanie funkcjonalności od tych najważniejszych do mniej ważnych. Dzięki niej możesz spojrzeć na produkt jako na całość, a nie tylko i wyłącznie na jego poszczególne funkcje.
Pokazując inwestorowi gotową mapę udowadniasz, że wszystkie Twoje przemyślenia na temat produktu i jego rozwoju są dokładnie poukładane, a w Twoim pomyśle nie ma miejsca na chaos.
Im więcej informacji będziesz w stanie przedstawić inwestorowi i potwierdzić je konkretnymi liczbami, tym większe szanse na otrzymanie środków. Podmioty zajmujące się inwestowaniem funduszy najchętniej wspierają projekty innowacyjne, które mogą generować ogromne zyski i zrewolucjonizować branżę.
Biznesplan i model biznesowy
Powyższe działania pomogą Ci w przygotowaniu biznesplanu. Jest to niezwykle ważny dokument, zawierający wszystkie podstawowe informacje o Twoim pomyśle, o finansach i możliwościach rozwoju, a także o podejmowanym ryzyku. Jeżeli nie wiesz, jak go stworzyć, najlepiej zwróć się o pomoc do osób, które mają już doświadczenie w tym temacie.
Inwestorom zależy na zyskach, dlatego dużą uwagę skup na przygotowaniu prognoz finansowych, które pokażą, jakie przychody może generować Twoje rozwiązanie w danym okresie czasu.
Często zamiast biznesplanu osoby szukające wsparcia finansowego opracowują model biznesowy. Jego stworzenie jest o wiele szybsze, a pozwala na przedstawienie wszystkich najważniejszych informacji o Twoim pomyśle, w sposób czytelny i poukładany. Na rozmowie na pewno padnie pytanie o koszty, przychody, niezbędne zasoby i relacje z interesariuszami.
Aby przedstawić wszystkie informacje w czytelny sposób możesz użyć gotowego szablonu do tworzeniu Business Model Canvas.
Pobierz szablon do stworzenia modelu biznesowego w wysokiej rozdzielczości!
Stworzenie prototypu i testy na użytkownikach
Jeżeli wykonałeś wszystkie kroki i masz pewność, że Twoje rozwiązanie jest innowacyjne i jest na niego zapotrzebowanie na rynku, to warto stworzyć jego prototyp. Pierwsza podstawowa, ale funkcjonalna wersja to najlepsza forma weryfikacji.
Dzięki temu, otrzymasz informacje zwrotne od użytkowników, będziesz w stanie sprawdzić na ile Twoje rozwiązanie jest funkcjonalne i wyeliminować błędy. Oczywiście testy warto przeprowadzać na każdym etapie, jeszcze przez stworzeniem prototypu. Dowiedz się, czym są testy na użytkownikach.
Jeżeli wypuszczenie na rynek prototypu i przeprowadzenie testów wypadnie pomyślnie, będzie to bardzo ważna informacja dla inwestora, która znacznie zwiększy Twoje szanse na pozyskanie środków.
Możesz to zrobić na własną rękę i analizować poszczególne punkty samodzielnie. Możesz też zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy oprócz weryfikacji Twojego rozwiązania przygotują Cię na spotkanie z inwestorami.
Analiza funduszy inwestycyjnych
Przed wysłaniem zgłoszenia do konkretnych funduszy musisz przeanalizować rynek. Wysyłanie informacji i próśb o wsparcie Twojego pomysłu bez przemyślanego planu działania to strata czasu!
Każdy z nich działa w różnych obszarach biznesu, więc musisz dopasować do niego swoje zgłoszenie. Jeżeli Twój projekt jest z branży technologicznej, to musisz szukać wsparcia, wśród podmiotów, które oferują je właśnie w tej konkretnej dziedzinie.
Przeanalizuj dotychczasowe działania inwestora, czy angażował się już w podobne projekty, jaki jest jego sposób działania, czego oczekuje. Uzyskanie tych informacji pozwoli Ci się lepiej przygotować na rozmowę i serię pytań z jego strony.
Każdy z podmiotów oferujących wsparcie finansowe ma określoną politykę swojego funkcjonowania, sprawdź czy Twój pomysł się w nią wpisuje. Jeżeli nie, to nie warto tracić czasu na kontakt i przejść do poszukiwania nowego inwestora.
Coś co z pozoru dla Ciebie może wydawać się nieistotne, ale z punktu widzenia drugiej strony jest bardzo ważne, to przygotowanie podstawowych informacji o sobie i zespole. Osoby, które przyznają środki chcą mieć pewność, że za danym rozwiązaniem stoją konkretni ludzie, a raczej zespół.
Po kompleksowej analizie wszystkich aspektów możesz śmiało wysyłać formularz zgłoszeniowy do wybranych funduszy inwestycyjnych bądź prywatnych inwestorów. Najlepiej przygotuj teaser inwestycyjny, który ma za zadanie wzbudzenie zainteresowania Twoim pomysłem i skłonienie do wykonania kolejnego kroku.
Pamiętaj, to wszystko trwa! Musisz być cierpliwy i cały czas wierzyć w proponowane przez Ciebie rozwiązanie. Na pewno dostaniesz kilka odmów, większość nie zaprosi Cię nawet na spotkanie! Nie zniechęcaj się, tylko wyciągaj wnioski i próbuj dalej. Każda odmowa jest dobrą lekcją na przyszłość.
Jak myślisz, jak długa powinna być prezentacja dla inwestora? Ile powinna trwać? 10, 20, 30 min? Za 2 tygodnie będę miała swój pierwszy pitch – w internecie znalazłam kilka wskazówek na temat długości trwania prezentacji.
Cześć Karolina,
Moim zdaniem prezentacja nie powinna być dłuższa niż 15-20 minut. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością slajdów i zamieścić tylko te informacje, które są istotne z punktu wiedzenia inwestora. Powodzenia 🙂