
Aby uchronić się przed porażka przeanalizuj swój pomysł już na samym początku Twojej drogi. Słyszałeś kiedyś o warsztatach, na którym możesz zweryfikować swój pomysł? Czym są i jak przebiegają warsztaty biznesowe? Czym są warsztaty produktowe? Dla kogo są przeznaczone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
„Mój pomysł na biznes jest świetny, na pewno znajdzie swoich odbiorców i odniesie sukces na rynku! Ale właściwie od czego mam zacząć? Co zrobić, żeby mój pomysł stał się realnym produktem?”
Znacie to? Pewnie wielu z Was nieraz miało podobne myśli. Macie pomysł, wierzycie w niego całym sobą, ale nie macie doświadczenia i nie wiecie co zrobić, żeby produkt w ogóle pojawił się na rynku.
Pierwszym krokiem, który powinniście wykonać jest umówienie się na warsztaty biznesowe. Ten termin jest dla Ciebie obcy? W takim przeczytaj artykuł!
Dowiesz się z niego, czym są warsztaty biznesowe i produktowe, jaki jest ich przebieg, do kogo są skierowane, a przede wszystkim dlaczego warto brać w nich udział.
Czym są warsztaty biznesowe?
Warsztaty biznesowe są to spotkania na których zespół specjalistów razem z pomysłodawcą projektu, omawia wszystkie jego kluczowe kwestie. W pierwszej kolejności klient przedstawia swoją wizję produktu. Ważne jest, aby twórca pomysłu opowiedział o wszystkich oczekiwaniach. Zarówno względem nas jak i samego projektu, tak aby zespół miał jego pełny obraz.
Z kolei rolą zespołu, który prowadzi warsztaty biznesowe jest dokładna analiza pomysłu, poprzez zadawanie wielu, często szczegółowych pytań. Dzięki temu specjaliści są w stanie sprawdzić, czy produkt ma w ogóle szansę na sukces. Uzyskują też istotne informacje, które są niezbędne do przeprowadzenia dalszych kroków.
Podczas realizacji warsztatów stosuje się szereg narzędzi takich jak: Business Model Canvas, Design Thinking oraz Event Storming.
Event Stroming już kiedyś opisywaliśmy, a o pozostałych narzędziach dowiesz się z kolejnych artykułów.
Czas trwania warsztatów
Czas trwania warsztatów jest uzależniony od złożoności projektu. Zwykle trwają jeden dzień (7-8 godzin). Mogłoby się wydawać, że w tym czasie nie jesteśmy w stanie przeanalizować wszystkich ważnych kwestii. Nic bardziej mylnego! Warsztaty charakteryzują się dużą intensywnością działania, dzięki zaangażowaniu każdego z ich członków. To tylko kilka godzin, ale jakże istotnych dla osób początkujących. Są źródłem wiedzy nie tylko o biznesie, ale przede wszystkim o samym produkcie.
Podczas jednego spotkania pomysłodawcy projektu otrzymują analizę rynku i konkurencji, mają określony model biznesowy, zdefiniowane persony oraz przedstawione propozycje dalszych działań.

Aby warsztaty przyniosły oczekiwane rezultaty obie strony muszą nie tylko darzyć się wzajemnym szacunkiem, ale także zaufaniem. Również w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że nie ma głupich pytań. Często jest tak, że pozornie proste z punktu widzenia klienta pytanie pozwala uzyskać kluczowe informacje. Obie strony powinny wykazać się maksymalnym zaangażowaniem i brać aktywny udział w całym spotkaniu. Są to zasady, którymi kierujemy się podczas prowadzenia warsztatów i tego samego oczekujemy od naszego klienta.
Do kogo skierowane są warsztaty biznesowe?
Warsztaty biznesowe są skierowane do wszystkich osób, które mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą jak go zrealizować. Nie ma znaczenia czy jesteś na początku swojej przygody, czy masz już jakieś doświadczenie w biznesie. Warto skonfrontować swój pomysł i przeanalizować wszystkie jego aspekty. Udział w warsztatach biznesowych mogą brać zarówno pojedyncze jednostki, jak i start-upy, które są na początku swojej drogi.
Korzyści wynikające z warsztatów biznesowych:
Udział w warsztatach biznesowych daje wiele korzyści takich jak:
– gotowa analiza rynku i konkurencji
– określenie persony
– opracowanie modelu biznesowego dopasowanego do grupy docelowej
– stworzenie mapy produktu
– wsparcie specjalistów jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek
– weryfikacja pomysłu
Warsztaty produktowe
Warsztaty biznesowe są Twoim pierwszym krokiem w stronę sukcesu. Kolejnym krokiem powinny być warsztaty produktowe. Podczas nich określa się podstawowe funkcjonalności i procesy, a także szacuje budżet, który będzie potrzebny na realizację projektu. Dzięki temu możesz stworzyć pierwszą wersję swojego produktu bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Mowa oczywiście o prototypie – pierwszej co prawda nie doskonałej, ale funkcjonalnej wersji projektu. Prototyp pomoże Ci przetestować produkt na użytkownikach i zebrać feedback.
W sytuacji gdy po przeanalizowaniu wszystkich kluczowych aspektów związanych z projektem okaże się, że Twój pomysł nie sprawdzi się na rynku, to też będzie dla Ciebie sukces! Uchronisz się od porażki, zaoszczędzisz pieniądze i przeznaczysz je na inny biznes, który ma większą szansę na powodzenie.
Jak widzisz, dzięki warsztatom zawsze jesteś wygrany.